VİDEO KONFERANSINA DİKKAT EDİLMELİ

Yayılan salgın hastalık Koronavirüs nedeni ile bazı çalışanlar işlerine evde devam ediyorlar. Bu konuda da siber suçlardan dolayı uzmanların uyarıları da dikkat çekti.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık “Bu tarz uygulamaların sayısal olarak artışı siber dolandırıcıların ekmeğine yağ sürmektedir.” şeklinde ifadelerde bulundu. Sanal ortamın şu sıralar yaygınlaşması eğitimin işin de bu ortamdan yürütülmesi resmen dolandırıcılara siber suç işleyenlere fırsat yarattığını dile getirdi.

Özellikle telekonferans sırasında bilgilerin şifrelerin sızdırılabileceğini hatta bunların satılabileceğini özellikle belirtti

Doç. Dr. Ali Murat Kırık kullanıcıların şu şekilde önlem almasını istedi;

“Telekonferans veya video konferans uygulamalarının sürekli güncel tutulması büyük önem arz ediyor. İkinci olarak, zorunlu olmadıkça bu tarz uygulamaların kullanılmaması ancak kullanılıyorsa bile daha çok yaygın bir şekilde kullanmadığımız elektronik posta adresleriyle kayıt yapılması son derece önemli. Yine, toplantıya katılan isimlerin listeden kontrol edilmesi ve tanınmayan kişilerin bloke edilmesi de son derece önem arz ediyor. Görüşmeden çıkarılan kullanıcıların tekrar görüşmeye alınmaması dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurdur. Kimliği doğrulanmamış kullanıcıların hiçbir şekilde derse ve toplantıya kabul edilmemesi önemlidir. Şifrelerin güçlü tutulması, özel karakterlerin, harflerin, büyük-küçük harflerin kullanılması da şifre güvenliğinin ve korumanın minimum düzeyden maksimum düzeye çıkmasına sebebiyet verecektir. Dolayısıyla bu tarz uygulamaların sayısal olarak artışı siber dolandırıcıların ekmeğine yağ sürmektedir. İşte burada dikkatli olmak ve kullanıcıların bu noktada videolarını gelişigüzel bir şekilde, dosyalarını gelişigüzel bir şekilde bu ortamda paylaşmaması son derece önemlidir.”

BİLMEDİĞİĞİNİZ KAYNAĞI BELİRSİZ PROĞRAMLARA DİKKAT

Sosyal medya uzmanı Deniz Unay ,Video konferans ve görüntülü görüşme proğramlarının bazılarının ele geçirildiğini belirtti. Telefon tablet ve bilgisayarımızdaki fotoğaf video gibi özel bilgilerin sızdırılıp satıldığını söyledi işte o sözler;

“Bu dağıtılan bilgiler de maalesef aleyhimizde de kullanılabilir veya bu bilgilerle beraber mail adreslerimiz, cep telefonlarımız güvende olmayabilir. Buna karşın ortaya çıkan yeni uygulamalara dikkat etmemiz gerekiyor. Doğrudan ve tüm detaylı bilgileri telefonumuzdaki bütün izinleri vermek yerine bu programların güvenilir olup olmadığını öncelikle araştırmamız gerekiyor. Bilmediğimiz programları, uygulamaları kesinlikle kullanmamamız gerekiyor.

ŞİFRELERİNİZİ DEĞİŞTİRİN

Eğer bu programa girişte kullandığımız şifrelerle mail adreslerimizin şifreleri aynıysa hızlıca mail adreslerimizin şifrelerini değiştirmemiz gerekiyor. Özellikle görüntülü görüşmelerde veya video konferanslarda bankacılık, kredi kartı bilgilerimiz, mail adreslerimiz ya da şifreleri gibi çok özel kişisel verilerimizi de paylaşmamamız gerekiyor. Artık hayatımızda yapay zeka denilen bir gerçek var. Sesleri görüntüleri analiz edip kaydederek ayırt edebilen ve bunları kategorize eden bir sistemle karşı karşıyayız. Dolayısıyla kesinlikle görüntülü, sesli ve yazılı olarak bilgilerimizi karşımızdaki kişiye paylaşmamızda fayda var.”

KAYNAK : AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir