İŞTE YERLİ SOLUNUM CİHAZI TANITIMI YAPILDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tamamen yerli üretim olan cihazın tanıtımında bulundu. Üstelik yurtdışına gönderileceğinide söyledi.Arçelik, Aselsan, Baykar ve Biosys tarafından geliştirilen ve incelenen ürün yoğun ilgi gördü. Türk Mühendislerin bir başarısı olan bu yoğun bakım solunum cihazının üretimin başladığını ve yurt dışınada göndereceklerini açıkladı

14 günde tamamlanan cihaz ilk olarak Başakşehir Şehir Hastanelerine gönderildiği bildirildi. Dışardan 2 katı kadar bir fiyata alınmaya zorlanıp gelmeyen ürünleri birkaçgün içide yerleştiğini takip edilmiştir.

ÜLKEMİZDE ÜRETEBİLİRİZ

Bakan ülkemizdeki solunum cihazı gereksinimini en kısa sürede farkedilmiştir. Bakanlığın desteği ile oluşturulan girişimci firma Biosys nin yaptığı solunum cihazlarını öğrendiğini ve buradan yola çıkarak ülkemizdede üretilebileceğini belirtti. Bu firmanın daha önce üretip bazı hastanelerde kullandığını gördük şeklinde söyledi.

Baykar ve Aselsandan sonra Arçelikle’ de iletişim haline geçen bakan bu firmalarında yedek parça üretiminde etkin olacağını bildirdi. Daha sonra ise üretim hattı inşa edildi ve yerli ve milli cihazlar hızlı bir şekilde üretime başlandı.

DÜNYA’NIN İHTİYACI OLAN BİR CİHAZ

Bahsedilen firmalar dışında küçük ölçekli kauçuk üreten bir firmanın ise cihazın sadece contalarını üretmek için fabrika açtığını bildirdi. 14 günde hızlı bir şekilde üretilen yoğun bakım solunum cihazının dünyada çok ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Bakan bunun 18 yıl boyunca yaptığı yatırımlar sonucu bir oluşum olduğunu vurguladı. İlerleyen zamanlardada bu tür yatırımlarda desteklerini geri çekmeyeceklerini ifade etti.

YURT DIŞINADA GÖNDERİLEBİLİR

Şuanlık sadece Türkiye için üretildiğini söyleyen Varank Cumhurbaşkanı onayıyla yurt dışınada gönderileceğini ve yüksek standarlarda bir cihaz ortaya çıkardıklarını söyledi. AR-GE ye yatırım yapıldığını ve bu düzeye gelme sebebininde desteklerinden dolayı olduğunu bildirdi. Ve bu tür destekleri sürekli yapacağını dile getirdi. Bu esnada yeni bir MR cihazının geliştirildiğini ve bunun gibi yeni çalışmaların olduğu söylendi. Bu cihazında dünya üzerinde ilgi çekeceğini ve büyüyeceğini yinelediler.

Özetle ülkemiz sanayi alanında tüm dünyaya gücünü göstermek için devlet olsun millet olsun çalışmalarına her daim devam etmektedir. Bizler çalıştıkca kendi üretimimize önem verdikce tüm dünyanın ihtiyacını karşılayacak potansiyelde olduğumuzu herkese kanıtlamaya hazırız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir