UYKUNUN ÖNEMİ,UYKUSUZLUK VE ÇARESİ

Uyku hayatımızın aslında en önemli kısmıdır. Vücudumuzun birçok yapıtaşını dengeleyen bedenimizi, beynimizi dinlendiren eksikliğinde ise birçok olumsuz durum yaratan bir durumdur.

Uyku problemi olanlar ise 13-28 ve 59- yaş üstü durumlarda daha çok görülmektedir. Bunun birçok nedeni vardır. Yazımızda uyku probleminin nedenleri ve bunu nasıl giderebiliriz, nasıl sağlıklı bir uyku uyuruz bunlardan bahsedeceğiz.

UYKUNUN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ

Güzel bir uykunun ardından vücudumuz rahatlamış gevşemiş ve enerjik olarak güne başlar. Bütün bir günde vücut direncinizi genelde güzel bir uyku sayesinde kaybetmezsiniz. Bu sizin beslenmenizede bağlıdır fakat uyku düzeni bunuda etkilemektedir.

UYKU UYUMAMANIN ZARARLARI

Bazı araştırmalarda 5 saatten daha az uyku uyuyan insanların birçok sorunla karşılaştığı savunuluyor. Bunlardan bazıları sinir, depresif bozukluklar, hareketlerde baş dönmesi ve denge problemi, unutkanlık, gün içerisinde uyuklama durumu, iç organ yağlanması ve alt sınıflarda diyabettir. Bu saydıklarımız en kaba ve sadece bazılarıdır.

Gün içerisindeki küçük-büyük kazalar geçirmeniz, birşeye dikkatinizi verememeniz , ince ve hassas işlerde sonuca varamamanız da yine sağlıksız bir uykudan geçebilir.

En önemlisi de sürekli uykusuzluk veya geç saate kadar uyanık olma hali kalp krizine ve çarpıntıya neden olabilir. Bunu hafife almamanız gerekmektedir.

NEDENLERİ VE ÇÖZÜMLERİ

Uykudan önce ağır ve yağlı yiyecekleden kaçınmanız gerekmektedir. Aksi halde bu sizi rahatsız edecek mide rahatsızlıklarına yol açacaktır. Buda belkide ağzınıza midenizden gelen asitli bir suyla sonuçlanacak uyku uyumanıza engel olacaktır.

Öğünlerinizi yada akşam abur cuburlarınızı tüketmeyi uykunuzdan en az 4 saat önce yapmanız sizin daha rahat uykuya dalmanızı sağlar. Bu sayede mideniz dolu olmadığı için uyku esnasında rahat hareket edebilirsiniz.

TV, cep telefonları, tablet gibi dijital aletler de gönderdikleri radyofrekansları yüzünden uykunuzu etkileyebilir ve dağıtır.

Uyumadan önce TV , telefon ve tablet türevi elektronikleri vücudunuzdan uzak tutun. Hatta mümkünse odanızda yer vermeyin. Bu sizin doğal ve radyasyona maruz kalmadan uykuya dalmanızı sağlar. Kimi insan TV’nin uykusunu getirdiğini ve izlerken uyuduğunu söyler. Fakat o anki uykuya dalma sebebi gün içi yorgunluğundan kaynaklıdır.

Düzensiz uyku saatleride kötü ve kalitesiz bir uykuya en büyük sebeplerdendir. Sabaha karşı uyumak, uyku uyumanız gereken saatlerde hareketlilik bozukluklara sebep olur.

Tıp dünyası 23:00 – 02:00 saatlerinde kati bir şekilde uykuda olmamızı söylemektedir. Erken yattığımız zaman vücudumuz yeteri uykuyu aldıktan sonra erken uyanır ve vüzudumuz zinde uyanır. Uyku süreleri ise 7-9 saat arasıda olmalıdır. 6 saatin altına düşmek yine kalitesiz uyku sınıfına girmektedir. Tabi bunun da fazlası iyi değildir. 9 saatten fazla uyumakta vücutta uyuşukluğa ve tembelliğe sebebiyet verir.

Bazende stres, iş yeri şartları, yüklü sınav ve okul sorumlulukları, ailesel problemler veya bazı kullanılan ilaçlarda(antidepresan vs.) uyku problemine neden olur.

Bunlara çözüm ise iyi bir hekimden psikolojik destek proğramları almanız sizi güzel bir noktaya getirebilir. Yatmadan önce bazı bitki çayları (melisa çayı, papatya çayı, kediotu çayı ıhlamur vs.), yoğurt ve koyu ılık ayran, muz (doğal uyku hapı), badem gibi besinlerde uykunuzu getirecektir. Bunlar ın hangisinin işe yarayacağı vücut şeklinize göre değişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir