TİTANYUM DİOKSİT NEDİR ZARARLIMIDIR

Günümüzde birçok alanda ve artık gıda sektöründe de kullanımda olan titanyum dioksit zararlımı nasıl etkiler yapıyor bunun hakkında bilgi vereceğiz.

TİTANYUM DİOKSİT AYRINTILARI

Bazı gıdaların içindekiler bölümünde yazan bu maddeyi merak ediyormuydunuz yada araştırmayı hiç düşündünüzmü? Titanyum Dioksit E171 kodlu (TiO2) koruyucu bir maddedir. Günümüzde un, tuz, şeker gibi gıdalarda gıdanın beyaz rengini koruması ve nemlenmemesi için kullanılır.

Titanyum Dioksit normalde bir mineraldir. Buraya kadar bir sorun yok. Fakat bunun molekülleriyle oynanarak zararlı bir madde açığa çıkarılmıştır. Bunun atomlarıyla oynayarak istediği şekilde biçimlendirilen bir yapı ortaya sunulmuştur.

İNSAN SAĞLIĞINDAKİ ÖNEMİ

Yukarda saydığımız un, şeker, tuz gibi beyaz gıdalarda kullanılmaktadır. Bazı kurumlar örneğin; ( Food and Drug Administration ) yani amerika gıda ve ilaç idaresi tarafından çok düşük derecede gıda üzerinde kullanlıdlığında insan vücuduna sağlığına zararlı olmayacağı yönünde bir düşünce idda etmiştir.

Fakat yapacağımız küçük örneklendirmeler ve açıklamalarda son kararı siz verin istiyoruz.

Eğer bu değiştirilmiş titanyum dioksit yani (nanoparçacıklı) olarak kullanılırsa bu maddenin atomlarıyla oynandığını ve yerine molekülleri değiştirilmiş başka bir bileşim ortaya çıkarıldığını söylemiştik. Hatta ışığı gördüğünde bile tepkime veren bir madde.

Titanyum dioksitin birleştiği organik maddelerin bir anda parçalandığı ve kimyasal bir şekilde reaksiyona uğradığı tespit edilmiştir. Yani insan hücresine veya dokusuna ulaştığı an orada bir tepkime veya tahribat olacağı kaçınılmaz. Hatta amerikada yapılan araştırmalar doğrultusunda dna ve kromozom sarmallarında değişimler ve bozukluklara uğratıldığı gözlemlenmiştir. Dna, kromozom, hücre yapılarınında reaksiyon ve bozulması demek vücutta kansorojen bir olay yaratacağı demektir.

Fareler üzerinde yapılan bir deneyde birkaç gün sonra gözle görülecek kadar olumsuz değişimler ve hücre bozuklukları olmuştur. İnsanda ise bu sürecin birkaç yıla tekabül edileceğini aynı zarara insanında uğrayacağı tespit edilmiştir. Hatta titanyum dioksit insan vücudundan atılamadığıda araştırmalar sonrası açıklanmıştır.

TİTANYUM DİOKSİT BAŞKA NELERE KULLANILIYOR

Yılda 3 milyon tona yakın üretimi olan bu madde gıda dışında birçok kullandığımız şeylerde de bulunur. Bunladan başlıcaları diş macunu, makyaj ürünleri, kulağa hoş gelir ama akmayan rimeller, kalıcı rujlar bunlara örnektir. Bunları kullanmadan önce birkez daha düşünün

Bu maddenin ismini belkide yeni yeni duyuyorsunuzdur. Hatta hiç duymayanlarınızda çoktur. Buna yönelik araştırmalar daha çok taze yetersiz ve hamdır. Ama yinede aldığınız hazır gıdalardaki içindekiler kısmına bir bakın ve nanoteknoloji adında bahsedilen ürünlerden uzak durmaya çalışın. Şuan bunun sonuçlarını hiçbirimiz görmüyor olabiliriz fakat bunu gösterecek şey geçen yıllardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir