BU UYGULAMALARI HEMEN SİLİN

Google play kötü amaçlı yazılımları bünyesinden kaldırarak onları deşifre edip kullanıcılarını uyardı. Bu uygulamalar özellikle Facebook olmak üzere şifreleri çalıp kötü amaçlara kullanıyordu. Bu uygulamalar 2 yıla yakındır kötü amaçlı proğramlarını kullanıyorlardı.

Google Play da olan ve Facebook şifrelerini çalan bu 25 uygulama artık google bünyesinde değil. Google Play bu uygulamaları mağazasından kaldırdı. Rio Reader LLC adındaki kötü yazılım geliştiricisinin uygulamaları 2 buçuk miyona yakın bir indirme sayısına ulaşmıştı.

Duvar kağıdı,fotoğraf editör,el feneri ve dosya düzenleme türünde proğramlarla karşımıza gelen casus uygulamaların geliştiricileri 1 seneyi aşkın bir zamanda verileri ve şifreleri çaldığı tespit edildi. Uzmanlar tarafından bütün uygulamalarının içinde aynı casus kodlar olduğu açığa çıkarıldı.

Siber Güvenlik, Bilgisayar Güvenliği,

NASIL VE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

Adım sayar, dosya yönetim uygulamaları, el feneri , video editör gibi amacı dışında karşımıza çıkan bu uygulamalara dikkat edelim. Her ne kadar profesyonel bir şekilde arayüzü ve yıldızlama puanı olsa da bu amaç dışı uygulamalar yıldız ve yorumlardan az çok kendini belli ediyor. Bir başka öneri ise güvenli bir şekilde şifrelerinizi korumak ve yönetmek için Bitdefender Password Manager gibi güvenli proğramlar kullanabilirsiniz. Çünkü ortalama her birimizin 10 dan fazla hesabı ve şifresi olabiliyor.

Önemli bir başka bilgi ise eğer bu yazılımlar telefonunuzda mevcut ise hemen silin ve Facebook şifrenizi değiştirin. Herzaman uzun ve çeşitli karakterli (noktalama büyük harf-küçük harf yazı – sayı) şifreler daha güvenlidir. Doğum yılları isim soyisim gibi ipucu verici şifreler hiçbir zaman önerilmez.

İŞTE O UYGULAMALAR !!

1- Super Wallpapers Flashlight

2- Padenatef

3- Wallpaper Level

4- Contour level wallpaper

5- Iplayer & iwallpaper

6- Video maker

7- Color Wallpapers

8- Pedometer

9- Powerful Flashlight

10- Super Bright Flashlight

11- Super Flashlight

12- Solitaire

13- Accurate scanning of QR code

14- Classic card game

15- Junk file cleaning

16- Synthetic Z

17- File Manager

18- Composite Z

19- Screenshot capture

20- Daily Horoscope Wallpapers

21- Wuxia Reader

22- Plus Weather

23- Anime Live Wallpaper

24- iHealth step counter

25- Com.tyapp.fiction

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir