KİMLİK VE EHLİYETTE YENİ SİSTEM

İçişleri Bakanlığı, bugüne kadar 1 milyona yakın vatandaşın “Hayat Kimliğinle Kolay” uygulamasından yararlandığını açıkladı.

İçişleri bakanlığının açıklamasına göre, Bakan Süleyman Soylu’nun açıklaması ardından 21 Eylül 2020’de başlayan”Hayat Kimliğinle Kolay” uygulamasına yoğun talep gördüğü ortaya çıktı.

Çipli kimlik kartına yeni sistemli sürücü belgelerindeki bilgilerin ve verilerin , ücretsiz işlediği uygulamayı bugüne kadar 800 Bin kişi kullandı.

EN ÇOK TALEP İSTANBUL’DAN OLDU

Vatandaşların, hem kimlik hemde sürücü belgesini ayrı ayrı taşıma zahmetini kaldıran bu uygulamaya en yüksek talep 117 bin 898 kişi ile İstanbul’dan geldi. Peşine, Ankara, Antalya ve İzmir en çok yararlanan iller oldu.

Henüz 3 ay geçmesine rağmen 18-25 yaş grubundaki 111 bin 737 genç uygulamaya talep etti.

GELİŞTİRİCİ TÜRK MÜHENDİSLER

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartındaki işletim sisteminden kimlik kartı başvuruları,basımı ve bu tür süreçteki tüm yazılım ve işlemler, İçişleri Bakanlığında görevli mühendisler tarafından yerli ve milli olarak tasarlandı.

Kimlik kartına sürücü belgesini entegre etmek isteyenler “NVİ Çağrı Merkezi Alo 199” veya “https://randevu.nvi.gov.tr” adresinden randevu alarak başvurabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir