MUTASYONA UĞRAYAN VİRÜS TİPİ NASIL?

Koronavirüse karşı şu anda tam tamına etkili ilacın ve aşının olmadığını belirten uzmanlar yapılan aşıların mutasyonlu virüste etkili olmaması ihtimaline karşın bir süre daha maske, mesafe, hijyen kurallarına uyulması gerektiğini söylüyorlar.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İngiltere’den sonra Türkiye’de de görülmesinden sonra gözler konu hakkında uzmanlara çevrildi.

Bu nedenle bir süre daha maske, mesafe, hijyen kurallarına uyulması gerektiği açıklandı.

İngiltere’de bildirilen ve dünyada duyulan, birçok kısıtlamaya neden olan mutasyon ile bir RNA virüsü olan SARS-CoV-2’den daha hızlı bulaşıyor. Daha sonra Almanya’da 17 çeşit mutasyonlu virüs tespit edildiği açıklandı. Fakat Almanya’da açıklanan mutasyonların virüsün hastalık yapıp hasta üzerinde çok etki etmesi hakkında tam bilgi verilmemiştir.

COVİD-19

MUTASYON NEDİR?

Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı COVID-19 Sözlüğü‘ndeki mutasyon anlamı;

Bir organizmanın veya virüsün genetik materyalinde meydana gelen kalıcı değişiklik.

RNA virüslerinde DNA virüslerine oranla çok daha fazla mutasyon meydana gelir. SARS-CoV-2 bir RNA virüsüdür.

Mutasyon ya da değişinim, bir canlının genomu içindeki DNA ya da RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişmelerdir. Mutasyona uğramış organizma ise mutant olarak adlandırılır. Mutasyonların genler üzerindeki zararlı etkileri nedeniyle, organizmalar mutasyonları gidermek için DNA onarımı gibi mekanizmalara sahiptir.

Bazı uzmanlarda mutasyonlu virüsün kötü güçlü olmasının yanısıra zayıf ve hafif etkili virüslerinde olduğunu idda ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir